D-Style Bluesmaster, non-HRM

Witajcie,

Tym razem klon Dumble Bluesmaster-non HRM. Oczywiście dwa kanały-czysty oraz rozbudowany, przesterowany z regulacją Trim, Drive, Level oraz Tone. Czysty kanał śpiewa pięknymi tonami średnimi. W przeciwieństwie do standardowego 124, tutaj są inne wartości kondensatorów.

Nie jest to mój pomysł na modyfikację Bluesmastera Dumble’a , jednak mogę śmiało referować, iż to ciekawy układ. Bardzo ciekawą rzeczą jest dodanie potencjometru Tone w stopniu OD. Każdy piec na przesterze dodaje górnych rejestrów i ten pot przycina je bądź jeszcze bardziej rozjaśnia, głównie. Jak napisał facet Amerykanin z mojego ,ulubionego forum, ten piec nie prosi o żadne modyfikacje ,nawet po latach.

Części zastosowane w nim to wysoka jakość, m.in.:

  • Suche kondensatory Orange Drop,
  • Elektrolity Rubycon, F&T,
  • rezystory Vishay-Dale, Xicon
  • Gniazda jack Cliff,
  • podstawki do lamp Belton
  • Przełączniki toggle Apem.

Dla niedowiarków info. Trafa kręciłem sam, prócz dławika. Nic to, gdyż piec gada. Trochę męczył mnie kanał OD. Jednak, kilka drobnych modyfikacji ostatnio, zdecydowanie poprawiły sound. Teraz jest cool, tak jak powinno.

Lampki na preampie to ECC 83. Końcówka to 6L6. Prostownik 5U4GB. Ostatnio dodałem przełącznik – prostownik lampowy albo krzemowy, tj.lampa lub diody krzemowe. Diody podbijają napięcie oraz odrobinę zmieniają charakter wzmaka oraz odrobinę moc.

Na ściance przedniej podbicie góry, środka oraz wybór charakteru brzmienia Jazz/Rock. Bardzo użyteczne filtry. To one powodują układy Dumble są tak wyjątkowe. Niedawno podesłałem koledze combo 20W. Myślę, iż spodobał się Jemu. Chyba zdecydowanie przekonał się do Dumble. A wcześniej tak nie było. Teraz jest inaczej…

Na tylnej ścianie przełączniki mocy oraz impedancji. Bardzo pożądane tryby. Jest także pasywna pętla efektowa. Bias automatyczny z rezystorem katodowym. Przełączanie kanałów za pomocą footswitch’a, załączonego do wzmacniacza. Drugi przycisk w FS to Preamp Boost. Wcześniej było inaczej, lecz teraz jest standardowo i fajniej.

Wzmacniacz śpiewa! Po liftingu oba kanały są świetne. Tymczasem tylko dwie próbki wkręcone przez mojego kolegę ze Śląska.

Pozdrawiam,

D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *