TW 10, 6BM8

Witajcie,

Mój ostatni projekt, budowa – TW z końcówką na 2x6BM8. Mały pull-push. Zdecydowanie fajne lampki, których triody pracują w odwracaniu sygnału, zaś pentody w końcówce. Czyli, zaoszczędzenie jednej lampki.

Chwilę ważyłem czy jako dwie pierwsze lampy zastosować ECC83 czy jednak znów rosyjskie 6N2P.  Decyzja padła na rosyjskie. Ano, fajne, niezwykle tanie i przede wszystkim prawdziwe NOSy. Rosjanie nie żałowali szlachetnych metali na lampki…Dziś jest zupełnie inaczej…oszczędności w produkcji lamp w świecie oraz ochrona środowiska!

Wzmaków do zbudowania jest wiele, jednak ja koncentruję się na trzech układach – Dumble/Fender, Marshall oraz TW. Obecny piec to klasyczny układ TW z modyfikacjami. Wyczaiłem b.ciekawą stronę w sieci, gdzie człowiek z Bożą iskrą buduje b.interesujące rzeczy.

Zdecydowanie świetna rzecz to zastosowanie regulatora Drive w miejsce rezystora. Wykorzystując trzy regulatory, tj. Vol, Drive oraz Master można niesamowicie wiele wyczarować z pieca. Druga modyfikacja to zastosowanie kanału I. Żal było nie wykorzystać połówki drugiej lampki. Przy pomocy drugiego przekaźnika ów druga połówka jest wykorzystana. Przełączanie nie jest tak płynne jak przy innych układach z przekaźnikami, gdyż tutaj potrzeba dodatkowego ułamka sekundy na nasycenie lampy.

Kanał I to trochę dokładka aby wykorzystać całą lampkę, gdyż mamy tutaj jedynie regulatory Vol i Tone. Proste rozwiązanie od Fendera. Natomiast kanał II to pełen wypas…Pełna regulacja!

Kolejna modyfikacja to dodana pętla na mosfetach. To ważne, gdyż można wpinać kostki w układ. Jednakże, reverby oparte na modułach elektronicznych Accutronic nie radzą sobie. Zbyt duży sygnał z preampu. Chwilę męczyłem się z uruchomieniem tej pętli. Standardowe wpięcie w układ pieca nie działało. Dopiero coś zupełnie przypadkowego spowodowało, iż zadziałała pięknie. Układy TW są bardzo trudne aby wpasować w nie klasyczny reverb sprężynowy lub pętle.

Generalnie, chyba b.rzadko spotyka się ten piec wzbogacony o pętlę czy reverb. Moim zdaniem, ten układ ma tak potężny gain, iż nie toleruje klasycznego reverbu na lampie. Wszystko jest możliwe, jednak wpasowywanie „na siłę” takiego reverbu może wiązać się z utratą charakteru TW…

Piecyk jest bardzo poręczny i malutki, gdyż jego wymiary to tylko 395×225/215. Jeszcze go nie ważyłem. Nie powinien być cięższy niźli 8-9kg. obudowa podobna do HRM wer.2. Chyba pięknie prezentuje się.

Wzmak mimo 9-10W hałasuje niesamowicie. Zastanawiam się skąd w nim tyle dB 😉 Obawiam się, iż do domu, do cichego próbowania nie bardzo nadaje się. Mała salka, jakieś klubowe miejsce byłoby w sam raz dla niego. Co ważne, to układ P-P a ten pozwala na mniejsze trafo wyjściowe, zaś ono powoduje mniejszą masę całości.  Cóż, potrzebuję nagrać jeszcze jakieś próbki i pochwalić się nimi. Brakuje mi zdolnego muzyka, który ograłby ten oraz inne piece.  Póki co, to na tyle teraz;)

Pozdrawiam,

D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *