TW Express

Witajcie,

Jestem, jestem…Dalej skrobię;)

Historia tego pieca jest dość ciekawa. Kolega poprosił mnie o pomoc. Zamarzył sobie zbudowanie pieca lampowego. Podpowiedziałem mu ten: https://www.youtube.com/watch?v=O05EM1JVSxM . Swoją drogą, znakomity majster z tego Glena.

Ale, mój kolega dobrze załapał. Zapalił się bardzo. Zbudował swoją kopię.  Moja czekała chwilę, gdyż równocześnie budowałem dwa inne układy.  Ta maszynka to prawdziwy rozbójnik. Zmodyfikowany układ typowego Fendera z dopałką w postaci pojedyńczej triody. Cwaniak z tego K.Fishera. Po mojemu, podpatrzył patent A.Dumble. Jeno, zamiast pełnej, podwójnej triody zastosował pół lampki. Ustawił stały punkt pracy stopnia przesterowanego i…gotowe.

Co ciekawe, prosiło się aby zmodyfikować kilka rzeczy.

Pierwsza modyfikacja to Master Volume. Ten układ prosi się o dodanie MV. Druga to 3-stopniowy gain. W pozycji środkowej gain jak to wymyślił Ken. W pozycji górnej gain delikatniejszy. W poz.górnej dodany jest kondensator. Jego nasycenie jest pośrednie. Trzecia modyfikacja to przełącznik biasu. Przy jego pomocy można z łatwością zamiennie i szybko stosować EL34 lub 6V6. Zdecydowanie świetna sprawa.

Trafo wyjściowe jest tak nawinięte, wypośrodkowane, iż z obu lampami ten wzmak gada.  Mimo potężnego gainu piec jest naprawdę cichy. Ken wiedział co robi. Chassis jest tak zaplanowane, iż nie ma brumów, innych zakłóceń.

Nie było żałowane na układzie. Same najlepsze. Kondy Orange Drop oraz Silver Mica. Gniazda Cliff.  Lampki ECC83 i w tej kopii 6V6.  Oryginały są w odwrotnej pozycji, czyli lampkami do góry. Mnie się bardziej podoba a’la Fender, Dumble.

Wymiary obudowy to 475×225/250. Zgrabna i poręczna. Sklejka #18 oraz 12.

Jak brzmi? Ano, bardzo podobnie jak w linku powyżej. Świetna maszynka!

Pozdrawiam,

D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *