Kolumny labiryntowe

Witajcie,

Prezentowane teraz kolumny mają długą historię. W pierwszej wersji były już gotowe ok. 2 lata temu. Pierwsza wersja przeszła w drugą a to z przyczyny wymiany głośników w kontekście gabarytów kolumn. A te to wys. 1030, gł. 400, szer.220. Oj, spore one. A czemu takie? Konstrukcje labiryntowe to rodzaj linii transmisyjnej, lecz bardziej skomplikowane. W klasycznym TL kanał jest o przekroju równym czynnej powierzchni głośnika oraz o długości wynikającej z 1/4 długości fali emitowanej przez głośnik. Natomiast konstrukcja labiryntu jest inna. To pomysł odwzorowania tuby megafonu w obudowie kolumny. Wpierw liczy się pojemność komory głośnika. Za komorą jest wąskie gardło, zaś za nim kolejne sekcje labiryntu. Kolejna z następujących sekcji jest o większym przekroju od poprzedniej. W zależności od od kierunku ułożenia labiryntu, ilość jego sekcji waha się w granicy 5-7. Niestety, nie mogę opublikować wnętrza kolumn. To moja tajemnica. Oj, ogromnie wiele pracy zabrało dociekanie i opracowanie projektu. Jednakże, uparci oraz cierpliwi znajdą w sieci wiele materiałów na ten temat.

Co istotne, nie jest potrzebne wytłumienie. Największe ciśnienie występuje w gardle, które jest o niewielkim przekroju oraz długości. W nim prędkość fali jest największa. Grubość materiału/płyt do budowy również znacząco mniejsza niźli w konstrukcjach B-R. Myślę, że to z przyczyny ogólnie bardzo zwartej konstrukcji jak labirynt.

Generalnie, istotą tej prezentacji jest bardzo ogólne zwrócenie uwagi na temat konstrukcji innych niźli B-R. Szczęśliwie lub nieszczęśliwie, nie opracowano precyzyjnych algorytmów do budowy, co ludziom mnie podobnym daje szerokie pole do budowania, chwalenia się wynikami.

Trochę fotografii z budowy a właściwie z końca budowy:

Natomiast z głośnikami prezentują się znacznie lepiej. Zastosowany fornir do dąb. Trudny do obróbki, lecz bardzo piękny. Klejony nie klejem typu moment, lecz typu do drewna. Fornir raz przyklejony nie odpada! Doświadczenie pokazało, że to bardzo istotna kwestia.

Zastosowane głośniki:

GDN 15/40/4

GDWK 10/80/19.

Głośniki niedrogie, lecz przyzwoite. W tej budowie bardziej chodziło o poważniejsze spróbowanie technologii, niźli o stosowanie drogich głośników. Te będą w którejś z kolejnych prób. Wpierw dopracowanie tej technologii w praktyce.

Na koniec sprawa najważniejsza…brzmienie. Skoro konstrukcję nazwałem mega bass, to tak powinno być. Nie tylko w mojej ocenie, lecz kilku innych osób, bas jest bardzo intensywny. Nie idzie o to by ten był dominujący w odsłuchu, lecz ciekawym jest zastosowanie niewielkich głośników, które w konstrukcji labiryntowej oddają wiele basu. To rodzaj pracy w paśmie sub bas, IMO. W konstrukcji B-R osiągnięcie niższego basu wymaga głośników znacznie większych. Niestety, tutaj głośniki są niewielkie, lecz za to obudowa znaczna. Kanał/labirynt potrzebują objętości.

Podsumowując, zachęcam chętnych ludzi do próbowania, do budowy. Jestem tak zachęcony wynikami już drugiej budowy na tyle, że B-R to będzie przy okazji ciekawego projektu tego typu, lecz moim głównym zainteresowaniem, kolejnymi i poważnymi próbami będą konstrukcje labiryntowe…

Pozdrawiam,

D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *