Kolumny Stx W.18.200

Witajcie,

Para tych kolumn powstała z przyczyny zainteresowania projektem człowieka publikującego swoje rzeczy na YT. Kanał nazywa się Audio Strefa. Zdolny człowiek. Dobry fachowiec. Jego kolumny są wypieszczone, zupełnie inaczej zbudowane. Moje są skromniejsze, znacznie prostsze w oprawie estetycznej. Moją intencją było zbudowanie kolumn w sensie bardziej technicznym, niźli estetycznym. To rodzaj sprawdzenia. Autor projektu wyraża się bardzo pochlebnie. Jak wyszły moje? Popatrzcie sami, oceńcie. Myślę, że zbudowałem również fajne, dobrze brzmiące kolumny.

„Oryginały” zbudowano z płyty mdf. Moje są ze sklejki #18. Pierwotnie materiał był przeznaczony na inne kolumny. Tamten pomysł jeszcze nie upadł. Głośniki są, lecz zostaną wbudowane do innego projektu. To teraz nieważne.

Oto kilka zdjęć „surowych” obudów z materiałem wyciszającym. Ja lubię i stosuję specjalny filc. Popularna jest ovata. Filc jest bardziej dostępny, IMO. Aby wzmocnić całość, wyskrobałem dwie kratownice. Czy są potrzebne, nie jestem pewien. Tym bardziej, że kolumny są smukłe, niewielkie w przekroju. Sklejka to bardzo wytrzymały materiał, zwarty. Jednakże, nie zaszkodziło dodanie kratownic.

Ostatnia fotografia z galerii powyżej to zwrotnice. Umieszczony pierwotnie rezystor 4,7R został zamieniony znacznie wyższą wartością, a to z przyczyny zbyt wysokiej góry. Wpierw kombinowałem z dodaniem drugiego rezystora do masy, lecz finalnie 4,7R został zastąpiony 12R.

Przyszła pora na okleinę. Tym razem fornir dębowy. Trudny do obróbki ale za to piękny po nałożeniu lakierów. Co ważne, odnoszę wrażenie, że najbardziej popularnymi klejami do fornirów są te typu moment. To nie jest dobry pomysł. Wnet po przyklejeniu pojawiają się problemy z miejscowym odklejaniem. Lakiery niczego nie poprawiają. Ja stosuję kleje stolarskie. Przy ich używaniu klejenie jest dalece bardziej pracochłonne, lecz okleina raz przyklejona nigdy nie odpuszcza!

Cóż, finalnie z głośnikami moje zbudowanie przedstawia się tak:

Zastosowane głośniki/przetworniki :

W.18.200.8.MCX_v2

T.10.150.8.MS

Wysokotonówki zastąpiłbym lepszymi, być może delikatniej brzmiącymi. Jednakże, po zabiegu tłumienia góry jest dobrze.

Obudowa o pojemności 18L, jak to zalecił autor projektu. Spód moich kolumn pozostał pusty. Plus jest taki, że przy pojemności 18L kolumny są typu stojącego. Wymiary: wys.890, gł.220, szer. 205, oczywiście mm.

Jak brzmią? Bardzo chwalę głośniki nisko-średnio tonowe. Jak na cenę 97 zł bardzo dobre. Oddają co do nich należy, czyli intensywny bas oraz przyjemny środek. Nie potrafię opisywać brzmienia, czyli wyrazić słowami co słyszą uszy. Miast tego zupełnie niemądre, nieprofesjonalne określenie, że są fajne. Prezentowałem kolumny kilku osobom. W zasadzie wszystkie wyraziły się pochlebnie. Za tak niewielkie pieniądze co najmniej dobre kolumny. Udało się solidnie nałożyć fornir. Jeszcze raz podkreślę jego urodę.

Miało być sprawdzenie oryginałów i tak się stało.

Pozdrawiam,

D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *