Kolumny B-R – Stx W.18.200

Witajcie,

Pierwotnie, para tych kolumn powstała z przyczyny zainteresowania projektem człowieka publikującego swoje rzeczy na YT. Kanał nazywa się Audio Strefa. Zdolny człowiek. Dobry fachowiec. Jego kolumny są wypieszczone, zupełnie inaczej zbudowane. Moje są skromniejsze, znacznie prostsze w oprawie estetycznej. Moją intencją było zbudowanie kolumn w sensie bardziej technicznym, niźli estetycznym. To rodzaj sprawdzenia. Autor projektu wyraża się bardzo pochlebnie o swoich kolumnach. Jak wizualnie wyszły moje? Popatrzcie sami, oceńcie. Myślę, że zbudowałem również fajne, dobrze brzmiące kolumny. Jednakże, w serwisie diyaudio-pl natrafiłem na projekt, w którym zastosowano inny, ciekawszy, lepiej brzmiący tweeter. Z innym głośnikiem wysoko-tonowym pojawiła się zupełnie inna zwrotnica. Zdjęcie nowej, bardzo rozbudowanej zwrotnicy, poniżej.

„Oryginały” ze „Strefy” zbudowano z płyty mdf. Moje są ze sklejki #18. Pierwotnie, ten materiał przeznaczony był na inne kolumny. Tamten pomysł jeszcze nie upadł. Głośniki są, lecz zostaną wbudowane do innego projektu. To teraz nieważne.

Oto kilka zdjęć „surowych” obudów z materiałem wyciszającym. Ja lubię i stosuję specjalny filc. Popularna jest ovata. Filc jest bardziej dostępny, IMO. Aby wzmocnić całość, wyskrobałem dwie kratownice. Czy są potrzebne, nie jestem pewien. Tym bardziej, że kolumny są smukłe, niewielkie w przekroju. Sklejka to bardzo wytrzymały materiał, zwarty. Jednakże, nie zaszkodziło dodanie kratownic.

Ostatnia fotografia w powyżej galerii to wymieniona zwrotnica. Autor projektu zastosował aż trzy pułapki częstotliwościowe. Dwie w torze niskim. Jedną w torze wysokim. Budując zwrotnice, zastanawiałem się jak całość zabrzmi. Moja sceptyczność dotyczyła ilości zastosowanych cewek, jak również ich fizyczna aranżacja na płycie z laminatu. Szczęśliwie, całość zadziałała bardzo dobrze. Subiektywnie, moje ucho odbiera czyste oraz przyjemne tony w całym paśmie. Teraz, te kolumny odtwarzają bardzo dobrze. Ocenienie ich ma miejsce każdego dnia. Stoją w warsztacie, w którym autor niniejszego postu pracuje popołudniami. Podziękowania dla Autora projektu. Niestety nie mogę przytoczyć Jego pseudo na forum. Projekt to kopia, która zawarowana jest prawem autorskim.

Pora na kilka słów o okleinie. Tym razem to fornir dębowy. Trudny do obróbki ale za to piękny po nałożeniu lakierów. Co ważne, odnoszę wrażenie, że najbardziej popularnymi klejami do fornirów są te typu moment. To nie jest dobry pomysł. Wnet po przyklejeniu, pojawiają się problemy z miejscowym odklejaniem. Lakiery niczego nie poprawiają. Ja stosuję kleje stolarskie. Przy ich używaniu klejenie forniru jest dalece bardziej pracochłonne, lecz okleina raz przyklejona nigdy nie odpuszcza!

Cóż, finalnie z głośnikami moje zbudowanie przedstawia się jak na fotografiach poniżej. Kolor kolumn bardziej odzwierciedlają zdjęcia wykonane w warsztacie.

Zastosowane głośniki/przetworniki :

W.18.200.8.MCX_v2

T.10.200.8.PCX

Obudowa o pojemności 18L, jak to zalecił autor projektu. Spód moich kolumn pozostał pusty. Plus jest taki, że przy pojemności 18L kolumny są typu stojącego. Wymiary: wys.890, gł.220, szer. 205, oczywiście mm.

Jak brzmią? Bardzo chwalę głośniki nisko-średnio tonowe. Jak na cenę 97 zł bardzo dobre. Oddają co do nich należy, czyli intensywny bas oraz przyjemny środek. Nie potrafię opisywać brzmienia, czyli wyrazić słowami co słyszą uszy. Miast tego zupełnie niemądre, nieprofesjonalne określenie, że są fajne. Nowe zwrotnice zaprojektowano profesjonalnie. Dziękuję. Pojawiły się piękne i przyjemne dla uszu tony średnie. Są dobrze uwypuklone. Tony wysokie nie są dominujące, jak w przypadku wersji pierwszej z głośnikami T.150.8.MS. Obecne tweetery są zdecydowanie lepsze. Kolumny prezentowałem kilku osobom. Wszystkie wyraziły się zdecydowanie pochlebnie. Nie było to tylko kurtuazja, lecz chyba szczera ocena. Za niewielkie pieniądze co najmniej dobre kolumny. Udało się solidnie nałożyć fornir. Jeszcze raz podkreślę jego urodę.

Miało być sprawdzenie oryginałów i tak się stało.

Pozdrawiam,

D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *